Yazılar

Ukrayna krizi: Ülkede Google Haritalar canlı trafik verileri kapatıldı

Google, Ukrayna’daki Haritalar uygulamasında canlı trafik verilerinin görüntülenmesini devre dışı bıraktı.

Uygulama, yolların ve farklı yerlerin ne kadar yoğun olduğunu gösteren Android akıllı telefonlardan anonim veriler toplayarak bu bilgileri görüntüler.

Ancak artık kullanıcıları korumak için bölgede geçici olarak kapatılmıştır.

Google, Reuters’e bölgesel yetkililere danıştıktan sonra yerel toplulukların güvenliği için harekete geçtiğini söyledikten sonra BBC’ye geçişi doğruladı.

Trafik verileri devre dışı bırakılmış olsa da, normal harita navigasyon özellikleri bölgede hala düzgün çalışıyor.

Bunun gibi veriler, önemli olayları çevreleyen masaüstü tespitinde yer alan kişiler tarafından uzun süredir kullanılmaktadır.

Açık kaynak zekası
OSINT veya açık kaynaklı istihbarat, trafik veya uydu görüntüleri gibi çevrimiçi olarak mevcut verileri kullanarak, yerde neler olduğuna dair bir resmi bir araya getirmek için sıradan insanları içerir.

Örneğin, Google Haritalar’daki canlı trafik verileri, akıllı telefonların anonimleştirilmiş konum bilgilerini Google’a göndermesi sonucunda güncellenir. Çok sayıda telefon sinyali yavaş hareket ediyor veya durağan görünüyorsa (trafiğe takılma nedeniyle) uygulama, yolların sıkışık olduğunu gösterecek şekilde güncellenir.

Bilgi Direnci Merkezi soruşturma direktörü Benjamin Strick, BBC’ye bu bilgilerin yararlı olmasına rağmen bize tam resmi vermediğini söyledi.

“Bir şeyin nerede çekildiği, nerede olduğu, ne zaman olduğu ve içinde ne olduğu gibi ayrılmaz soruları yanıtlamak için içeriği doğrulamada yararlı olabilir” dedi.

“Fakat bazen yanlış yorumlamayla bu biraz riskli olabilir.

“Bazı insanlar radar görüntülerinde bir ışık çizgisi görebilir ve bunun trafik birikmesi olduğunu varsayabilir. İnsanların geçmiş görüntülere baktıklarında bunu çevrimiçi gördük – ve aslında bunun sadece elektrik hatları olduğunu fark ettim.

“Yani bu gerçekten zor, çünkü manşetlere yol açabiliyor. Her şeyi iki kez doğrulamak ve her şeyi sorgulamak gerçekten önemli.”

Telefon sinyalleri gizli birlik hareketlerini gösterebilir mi?
Hayır ve evet.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana, açık kaynak araştırmacıları, ortaya çıktıkça olayları daha iyi anlamak için çeşitli kaynaklardan gelen verileri inceliyorlar.

Yine de, Ukrayna’daki trafik verilerinin askeri personel tarafından taşınan cep telefonları tarafından oluşturulması pek olası değildir.

24 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki açık kaynaklı bir istihbarat araştırmacısı, uydu radar görüntülerini ve Google Haritalar’ın Ukrayna sınırındaki trafik sıkışıklığı verilerini birleştirdi ve Rus kuvvetlerinin Ukrayna’yı işgalinin başladığı sonucuna vardı.

BBC, harici sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Twitter’da orijinal tweet’i görüntüle
Ancak Bay Strick, şehirlerde yoğun trafik birikimini gösteren verilerin silahlı kuvvetler yerine siviller tarafından açıklanabileceğini açıkladı.

“İnsanlar orada çok sayıda Rus aracı olabileceğini iddia ederek bunu Twitter’da yayınlayabilir” dedi. “Ancak bu, bölgeden kaçan insanlar da olabilir. Son birkaç aydır hiç arabası olmayan ve birdenbire üç aracın tek yönde hareket ettiği eski bir otoyol olabilir. “Bu gerçekten öyle olduğu anlamına gelmiyor. Trafik birikmesiyle New York’un ortasında göreceğiniz şeye benzer olacak.” Tahliye edilenleri güvende tutmaya ne dersiniz? Veriler gerçek zamanlı olarak sağlandığından, insanları nasıl içeride tutacağınıza dair bir soru işareti var. Çevrimiçi istihbarat paylaşırken Ukrayna güvende. Google’ın Ukrayna için canlı trafik verilerini kapatması bu konuda açıkça yardımcı oluyor, ancak Bay Strick, insanları güvende tutmanın “büyük miktarda risk” olduğunu söylüyor. “Herkes bir videoya nasıl bakacağını ve göreceğini öğrenebilir. birinin nereden çekim yaptığı veya hangi yöne seyahat ediyor olabileceği. Gerçekten yapmaya çalıştığımız şey, bunun etrafında biraz etik kurmak” dedi. “Artık dışarıda bir şeyler var, bir şeyleri mümkün olduğunca çabuk coğrafi konumlarını belirlemek ve bu yerleri belirlemek için. Bu şu anda büyük bir endişe.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu