Yazılar

Twitter, Nijerya’nın yedi aylık yasağı sona erdirme taleplerini kabul etti

BBC, Twitter’ın Nijerya’ya kaydolmayı ve yedi aylık yasağı sona erdirmek için yerel vergileri ödemeyi kabul ettiğini anlıyor.

Abuja’daki BBC muhabiri Nduka Orjinmo, bunun Nijerya hükümetinin aylarca süren müzakerelerin ardından geri adım attığını varsayan birçok Nijeryalı için büyük bir sürpriz olacağını söylüyor.

Nijerya, geçtiğimiz Haziran ayında Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin bir tweet’ini sildikten sonra sosyal medya firmasını askıya almıştı .

Twitter’ı ayrılıkçıların yanında yer almakla suçladı.

Yasağı sona erdirmeden önce, Nijerya hükümeti Twitter’da ısrar etti:


Twitter, Nijerya’da tekrar çalışmasına izin vermek için ne yaptığı konusunda resmi bir yorumda bulunmadı, ancak ülkede restore edilmekten “memnun” olduğunu ve “Nijerya’ya derinden bağlı olduğunu” tweetledi.

Ancak BBC, hükümetin taleplerini büyük ölçüde kabul ettiğini anlıyor.

Hareket, Afrika’nın en kalabalık ülkesindeki milyonlarca insanın platformu tekrar kullanmasına izin veriyor.

Birçok Nijeryalı, sanal özel ağları (VPN’ler) kullanarak askıya alındıktan sonra siteye erişmeye devam etti, ancak birçok medya kuruluşu da dahil olmak üzere çoğu kurumsal kuruluş hükümetin emrine uydu.

Analistler, yasağın Nijerya ekonomisine, özellikle de platformu müşterilerine ulaşmak için kullanan küçük işletmelere milyonlarca dolara mal olduğuna inanıyor.
Nijerya hükümetinin geçen yılki hareketi, ifade özgürlüğü konusunda uluslararası bir tepkiye yol açtı.

Ülkenin bilgi teknolojisi geliştirme ajansı, sosyal medya şirketinin kendisini ülkeye kaydetme kararının Nijerya’ya bağlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Hükümet, internet sağlayıcılarına Twitter’ın potansiyel olarak “şiddetli sonuçlara” yol açabilecek sahte haberlerin yayılması yoluyla “Nijerya’nın kurumsal varlığını” baltalamak için kullanıldığını iddia ederek engelleme emri vermişti.

Bu, Twitter’ın Başkan Buhari’nin 1967-70 Nijerya İç Savaşı’na atıfta bulunan ve “bugün yaramazlık yapanları” “anlayacakları dilde” tedavi eden gönderisini kaldırmasının ardından geldi.

Twitter birçok Nijeryalı arasında popülerdir ve platform bir harekete geçirme aracı olarak kullanılmıştır. Aktivistler bunu, küresel ilgi gören #EndSars hashtag’i altında polis vahşetine karşı protestolar sırasında destek toplamak için kullandılar.

Yasağa rağmen birçok Nijeryalı tweet atmaya devam etti ve bazıları şimdi bunu yapmalarını sağlayan VPN’leri tanımak için zaman alıyor.

Kullanıcı Ugegbe , ihanet gibi hissedeceği için VPN’sini silmek istemediğini tweetledi .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu