Yazılar

Rapora göre, Kuzey Kore bilgisayar korsanları 2021’de 400 milyon dolarlık kripto para çaldı

Bir rapora göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları geçen yıl kripto para platformlarına yapılan en az yedi saldırıda yaklaşık 400 milyon dolar (291 milyon £) değerinde dijital varlık çaldı.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis, kapalı Doğu Asya eyaletindeki siber suçlular için kayıtlardaki en başarılı yıllardan biri olduğunu söyledi.

Saldırılar ağırlıklı olarak yatırım firmalarını ve merkezi borsaları hedef aldı.

Kuzey Kore, kendilerine atfedilen hack saldırılarına karıştığını rutin olarak yalanladı.

Chainalysis bir raporda , “2020’den 2021’e kadar Kuzey Kore bağlantılı hack’lerin sayısı dörtten yediye çıktı ve bu hack’lerden elde edilen değer %40 arttı” dedi .

Şirket, bilgisayar korsanlarının kuruluşların “sıcak” cüzdanlarından para çekmek için kimlik avı tuzakları, kod açıkları ve kötü amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere bir dizi teknik kullandığını ve ardından bunları Kuzey Kore tarafından kontrol edilen adreslere taşıdığını söyledi.

Kripto para sıcak cüzdanları internete ve kripto para ağına bağlıdır ve bu nedenle korsanlığa karşı savunmasızdır. Kripto para birimi göndermek ve almak için kullanılırlar ve kullanıcıların kaç jetonları olduğunu görmelerine izin verirler.

Birçok uzman, günlük ihtiyaç duyulmayan büyük miktarlardaki kripto para birimini, daha geniş internet bağlantısı olmayan “soğuk” cüzdanlara taşımanızı tavsiye ediyor.

Chainalysis, geçen yılki saldırıların çoğunun, Kuzey Kore’nin birincil istihbarat bürosu olan Keşif Genel Bürosu tarafından kontrol edildiğine inanılan ABD tarafından onaylanmış bir bilgisayar korsanlığı grubu olan sözde Lazarus Grubu tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Lazarus Group daha önce 2014 yılında “WannaCry” fidye yazılımı saldırılarına, uluslararası bankaların ve müşteri hesaplarının hacklenmesine ve Sony Pictures’a siber saldırılara karışmakla suçlanmıştı.

Büyük siber saldırı 99 ülkeyi vurdu
Sony Pictures bilgisayar sistemi hacklendi
Lazarus soygunu: Bilgisayar korsanları nasıl 1 milyar dolar çalmaya çalıştı?
Geçen yılki siber saldırılarla ilgili raporda, “Kuzey Kore fonların velayetini aldıktan sonra, örtbas etmek ve nakde çevirmek için dikkatli bir aklama sürecine başladılar” dedi.

Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları izleyen bir Birleşmiş Milletler paneli, Pyongyang’ı uluslararası yaptırımlardan kaçınmanın bir yolu olarak nükleer ve balistik füze programlarını desteklemek için çalıntı fonları kullanmakla suçladı.

Ayrı bir şekilde, geçen yıl Şubat ayında ABD, üç Kuzey Koreli bilgisayar programcısını 1.3 milyar dolardan fazla para ve kripto para çalmayı amaçlayan devasa bir hack çılgınlığıyla suçladı.

Adalet Bakanlığı, siber saldırıların bankalardan Hollywood film stüdyolarına kadar şirketleri etkilediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu