Yazılar

Kim Kardashian kripto ‘pompala ve boşalt’ davasında dava açtı

Kim Kardashian, EthereumMax kripto para birimi yatırımcıları tarafından dava edilen üç ünlüden biri.

Diğer sanıklar arasında boksör Floyd Mayweather Jr, basketbolcu Paul Pierce ve para biriminin yaratıcıları yer alıyor.

Yasal işlem , ünlülerin kripto para birimini “yanıltıcı bir şekilde tanıtmak ve satmak” için EthereumMax ile işbirliği yaptığını iddia ediyor.

EthereumMax, iddialara itiraz ettiğini ve gerçeğin ortaya çıkmasını dört gözle beklediğini söyledi.

Adına rağmen, EthereumMax’in Ethereum kripto para birimi ile hiçbir yasal veya ticari bağlantısı yoktur.

‘Yatırımları kaybediyoruz’
Toplu dava, EthereumMax’in bir varlığın fiyatını şişirmek için yanıltıcı pazarlamanın kullanıldığı ve ardından farkında olmayan yatırımcılara kârla satıldığı bir “pompala ve boşalt” planı uyguladığını iddia ediyor.

Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi’ne yapılan şikayet, “şirketin yöneticilerinin, birkaç ünlü destekçiyle işbirliği yaptığını”, “sosyal medya reklamları ve diğer tanıtım faaliyetleri yoluyla yatırımcılara EthereumMax hakkında yanlış veya yanıltıcı açıklamalarda bulunduğunu” iddia ediyor.

Sanıklar, “yatırımcıların önemli getiriler elde etme” kabiliyetini “lanse ederek”, kripto para biriminin fiyatında yapay bir artışa yol açarak “yatırımcıların bu kayıp yatırımları şişirilmiş fiyatlarla satın almalarına neden olduğunu” iddia ediyor. Yasal işlemde adı geçen EthereumMax yönetici kadrosunun “EMax tokenlerini kar için yatırımcılara satmalarını” sağlamak.

Mahkeme dosyasında, “Açık bir ifadeyle, EthereumMax’in tüm iş modeli, potansiyel yatırımcıları finansal fırsatlara güvenmeye ikna etmek için genellikle ‘güvenilir’ ünlülerden sürekli pazarlama ve tanıtım faaliyetlerini kullanmaya dayanıyor.”

Boks maçı
Eski Ulusal Basketbol Birliği (NBA) oyuncusu Bay Pierce’in Mayıs 2021’de Twitter’da “genel olarak tartışılan” bir gönderide EthereumMax’i tanıttığını ve “EthereumMax’in onun için para kazanma yeteneğini övdüğünü” iddia ediyor.

Aynı zamanda, EthereumMax, kripto para birimini tanıtmak için eski dünya şampiyonu Bay Mayweather’ın YouTuber Logan Paul ile yaptığı boks maçını kullanmaya başladı.

Bay Mayweather’ın ayrıca bir kripto para birimi konferansında EthereumMax’ı tanıttığı söyleniyor.

Son olarak, realite TV kişiliği Kim Kardashian, şikayette bulunan bir Instagram gönderisini yayınladı ve şöyle dedi: “Bu finansal tavsiye değil, arkadaşlarımın EthereumMax tokeni hakkında söylediklerini paylaşıyorum.”

İngiltere Mali Davranış Otoritesi başkanı Charles Randell daha sonra Kardashian’ın “250 milyon takipçisinden kripto tokenleri üzerinde spekülasyon yapmalarını istediğini” söyledi ve bir reklam olarak işaretlenen gönderinin “tek ile finansal promosyon” olabileceğini öne sürdü. tarihteki en büyük kitle erişimi”.

‘Tüm zamanların en düşük seviyesi’
O sırada, EthereumMax BBC News’e pazarlama ve halkla ilişkiler çabalarının “her zaman farkındalık perspektifinden olduğunu ve satın almaya teşvik etmediğini – çünkü Kim K’nin gönderisinin yalnızca proje ve faydası hakkında farkındalığı artırmayı amaçladığını” söyledi.

“Niyetimiz, pazarlama ve halkla ilişkiler çabalarımızın insanları bir karar vermeden önce projemizi araştırmaya teşvik etmektir” dedi.

“Bu yaklaşım çok fazla zaman, enerji ve kaynak gerektiriyor ve oradaki hızlı pompalama ve boşaltma planlarının tam tersi.”

Ancak böyle bir promosyon, Kardashian’ın paylaşımından sadece bir ay sonra “tüm zamanların en düşük seviyesine” düşmeden önce, para biriminin değerinin ilk fiyatından % 1300’ün üzerine çıkmasına neden oldu, mahkeme iddialarına göre davalıların “boşaltmalarını” mümkün kıldı. EthereumMax belirteçleri “önemli karlar için” iken, bu dönemde para birimi satın alanların çoğu kaybetti.

‘Aldatıcı anlatı’
İddianamede, 14 Mayıs ile 27 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında yatırım yapıp “zarar görenler” davada davacı olarak gösteriliyor.

EthereumMax iddiaları reddetti.

Dosyada “EthereumMax’in kurucu ortağı / yaratıcısı” olarak tanımlanan Steve Gentile, BBC News’e şunları söyledi: “Son iddialarla ilgili aldatıcı anlatı, EthereumMax projesi hakkında yanlış bilgilerle dolu.

“İddialara karşı çıkıyoruz ve gerçeğin ortaya çıkmasını dört gözle bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu