Yazılar

FTC’den meta tekel davası devam etti

ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC), Facebook’u anti-tröst kuralları nedeniyle mahkemeye verme yetkisi verildi.

Rekabet ve tüketici düzenleyicisi, şimdi Meta olarak adlandırılan Facebook’u Instagram ve WhatsApp’ı satmaya çalışıyor.

Aynı eylemin önceki bir sürümü, ayrıntı eksikliği nedeniyle geçen yıl başarısız oldu.

FTC o zamandan beri davayı revize etti ve bir federal yargıç, iddianın artık “çok daha sağlam” olduğunu ve devam edebileceğini söyledi.

Meta mahkemede galip geleceğinden emin olduğunu söyledi.

‘Elden çıkarma’ arayışı
FTC’nin iddiası, Facebook’un rekabeti ortadan kaldırmak için sistematik olarak rakiplerini satın aldığı ve kendisine etkin bir tekel verdiği fikri etrafında dönüyor.

Anahtar örnekler, Facebook’un 2012 ve 2014’te satın aldığı Instagram ve WhatsApp idi.

FTC, sözde tekeli ortadan kaldırmak için bu şirketlerin satılması olan “elden çıkarma” arayışındaydı.

Haziran 2021’deki davayı değerlendiren Yargıç James Boasberg, FTC’nin konuyu incelemekteki gecikmesi için bir gerekçe sunmadığını ve iddialarını desteklemek için yeterli kanıt sağlamadığını söyledi.

O zaman, “Ajans, mahkemenin Facebook’un bir tekel olduğu yönündeki geleneksel bilgeliği onaylamasını bekliyor gibi” diye yazdı.

Facebook mahkeme kazandıktan sonra 1 trilyon dolarlık kulübe katıldı
Facebook ve Instagram şifreleme planları ertelendi
İngiltere rekabet gözlemcisi Meta’ya Giphy’yi satmasını emretti
Davanın düşmesinin ardından Facebook’un hisse senedi fiyatı yükseldi ve şirket ilk kez trilyon dolarlık (0,7 trilyon sterlin) piyasa değerine ulaştı .

Salı günü, revize edilmiş davaya devam eden Yargıç Boasberg şunları yazdı: “Selefinin tam aksine, bu şikayet, hepsi aynı sonuca işaret eden, pekiştirici, spesifik iddialar sunuyor: Facebook, ilgili süre boyunca baskın bir pazar payını korudu. dönem.”

Ancak şunları ekledi: “Ajans, iddialarını kanıtlamak için yolun aşağısında uzun bir görevle karşı karşıya kalabilir.”

Meta , FTC’ye başkanlık eden Meta’nın sesli eleştirmeni Lina Khan’ın şirkete karşı önyargılı olduğunu söyleyerek mahkemeden davayı tamamen reddetmesini istemişti .

Ancak Yargıç Boasberg, Khan’ın tarafsız bir yargıç olmadığını ve daha çok bir savcıya benzediğini söyledi.

Khan, Facebook’un tekel gücü hakkında şüphesiz görüşler dile getirmiş olsa da, bu görüşler, geçmişte savcıları diskalifiye eden kişisel husumet veya mali çıkar çatışmasına dayanan bir ‘eziyet baltası’ türünü önermiyor” diye yazdı.

Medya başlığı,
“Tekel gücüne sahip firmalar yeniliği engelleyebilir”
Ancak yargıç, FTC’ye, şirketin zaten değiştiğini söylediği Facebook’un platform politikaları hakkındaki bazı iddiaları düşürmesi gerektiğini söyledi.

Meta şunları söyledi: “Bugünkü karar, platform politikalarımız hakkındaki iddiaları reddederek FTC’nin davasının kapsamını daraltıyor.

“Ayrıca, ajansın yıllar önce temizlediği iki satın almayla ilgili davasını kanıtlayan ‘uzun bir görevle’ karşı karşıya olduğunu da kabul ediyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu