Yazılar

Bir yıl sonra, Trump bir Twitter yasağından yararlandı mı?

2016’da, çarpıcı başkanlık zaferinden yeni çıkmış olan Donald Trump, prestijli ABD haber programı 60 Dakika’da röportaj yapmak için oturdu.

Sosyal medya kullanımı soruldu.

“Eğer kullanırsam, çok kısıtlanmış olacağım” dedi.

Bu pek işe yaramadı. Başkanlığı sırasında 20.000’den fazla tweet atarak sürekli olarak kullandı.

Bay Trump’ın stratejisi haber döngüsüne hakim olmaktı. Özellikle Twitter bunu yapmasına yardımcı oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki haber odalarındaki gazeteciler, ilk günlük tweet’inin düşmesini bekledi. “O kalktı”, popüler bir nakarattı. O bir haber makinesiydi.

Bay Trump, Twitter ve diğer platformları kullanımının geleneksel medyayı atlamanın bir yolu olduğunu söyledi – doğrudan seçmenlerle konuşuyor.

2020 seçiminden hemen önce, CBS’nin 60 Dakikasında kendisine bir kez daha tweetlerinin seçmenleri erteleyip ertelemediği soruldu:

“Hayır, sanırım sosyal medyam olmasaydı burada olmazdım… ve açıkçası sosyal medyam olmasaydı sesimi çıkarmamın hiçbir yolu olmazdı.” dedi.

Ancak üç ay içinde Bay Trump, her bir büyük sosyal medya ağından olağanüstü bir şekilde atılacaktı. Twitter, Facebook, Instagram, YouTube.

Siyasi varlığını sosyal medyaya bağlayan biri için bu bir felakete neden olabilirdi.

Ve henüz olmadı.

Aslında, sosyal medyadan uzak olmanın, en azından şimdilik, ona gerçekten yardımcı olduğuna dair bir düşünce okulu var.

Genel teori, Bay Trump’ın nispeten sessiz kalarak Napolyon’un tavsiyesine uyduğu yönünde: Bir hata yaptığında düşmanınızın sözünü asla kesmeyin.

Pazar günü bir Trump danışmanı Wall Street Journal’a şunları söyledi : “Trump dünyasında bunun gerçekleştiğine pişman olan tek bir kişi tanımıyorum – tek bir kişi değil.”

Bu, karşı sezgisel görünüyor, ancak bu, uç bir görüş değil. Brookings Governance politika araştırma grubunun başkan yardımcısı Darrell West de aynı fikirde.

Pandeminin geri döndüğü, ekonominin yavaşladığı ve dış politika felaketlerinin yaşandığı bir zamanda, halkın dikkatinin görevdekilere odaklanmasını istiyorsunuz” diyor.

“Biden’ın rakamları önemli ölçüde düştü. Bu yüzden Trump’ın ilgi odağı olmamaktan yararlandığını düşünüyorum.”

Kamuoyu yoklamaları, Bay Trump’ın zaman zaman düzensiz tweet’lerinin bazı muhafazakarları kapattığını ileri sürdü. Belki de bir mola gerekiyordu.

Kesinlikle sosyal medyadaki sözleri çok azaldı – yine de Cumhuriyetçi parti üzerindeki tutuşu her zamanki gibi sıkı.

Kusura bakmayın ama Bay Trump yayın haklarını geri istiyor.

2024’e kadar uzayan bir sosyal medya yasağının Beyaz Saray için bir teklife yardımcı olacağını (eğer aday olmaya karar verirse) çok az kişi tartışabilir.

Ekibi, bazı aksama sürelerinden yararlandığını söyleyebilir, ancak nihayetinde adamlarının ağzının açılmasını istiyorlar. Şu anda kararlarını tersine çevirmek için Facebook, Twitter ve Google’a dava açıyorlar.

Teoride, Bay Trump’ın bir yıl içinde, tam olarak 7 Ocak 2023’te Facebook’a girmesine izin verilecek.

Twitter, askıya alınmalarının kalıcı olduğunu söyledi. Ancak, burada Bay Trump için biraz umut var. Hukuk uzmanları bunun pek olası olmadığını düşünse de, mahkemedeki meydan okumasını elbette kazanabilirdi.

Ancak Bay Trump için Twitter’a giden başka potansiyel yollar var. Birincisi, Twitter’ın yeni bir CEO’su var. Jack Dorsey’in yerini Parag Agrawal aldı. Bay Trump için kötü haber şu ana kadar Bay Agrawal herhangi bir yön değişikliğine dair çok az işaret gösterdi – Twitter’ın geçen hafta Cumhuriyetçi kongre üyesi Marjorie Taylor Greene’i yasaklaması.


Twitter, koronavirüs yanlış bilgilendirme konusundaki kurallarını tekrar tekrar ihlal ettiği için Marjorie Taylor Greene’i kalıcı olarak askıya aldı
Yine de bir başkanın çıkışını yasaklamak bir şeydir. West, Trump’ın Cumhuriyetçi başkan adayı olsaydı, onu geri bırakması için çok büyük bir baskı olacağını savunuyor.

“Açıklanmış bir aday olursa, geri dönme şansının yüksek olduğunu düşünüyorum” diyor.

“Amerikan hukuku, geleneksel olarak adaylara, söyledikleri tamamen yanlış ve yalanlarla dolu olsa bile, istediklerini söylemelerine izin verir.”

Bay Trump’ın yardımcıları, gelecek ay kendi sosyal medya platformunu (Truth Social) başlatacağını söylüyor. Hiç şüphe yok ki, yüksek profilli Cumhuriyetçileri ve destekçilerini çekecek. Ancak Twitter veya Facebook’a nasıl meydan okuyacağını görmek zor.

Bay Trump bundan hoşlanmayabilir, ancak 2024’te intikam almak istiyorsa, mikrofonunu geri vermek için küçümsediği insanlardan, Silikon Vadisi’ndeki Büyük Teknoloji patronlarından biraz yardıma ihtiyacı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu